Promocja bibliotek wcale nie musi być droga! Róbcie filmy
Telewizja Młodzieżowa
W Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”, dawny Zespół Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” przy ul. Starej 4, powstało Młodzieżowe Studio Telewizyjne (www.mlodziezowa.tv). Jest to inicjatywa, która promuje wśród młodych warszawiaków zaangażowane dziennikarstwo obywatelskie. Tutaj, całkiem za darmo, pod opieką instruktorów każdy młody pasjonat filmu i TV może nauczyć się warsztatu dziennikarskiego, obsługi sprzętu i oprogramowania do montażu i obróbki obrazu oraz zrealizować swoje pomysły.
Do współpracy zapraszają dzieci, młodzież i młodych dorosłych do 26 roku życia, zorganizowane grupy w szczególności ze stołecznych szkół, organizacji pozarządowych oraz miejskich instytucji pracujących z dziećmi i rodzinami.
O tym, dlaczego warto odwiedzać biblioteki i dlaczego warto czytać opowiada psychoPATKA, uczestniczka warsztatów Akademia Nowych Mediów w Centrum Wspierania Rodzin. Nastolatka w swoim stylu - z ogromną werwą i dużą charyzmą – opowiada o swoich doświadczeniach i recenzuje książki. Filmy tworzy właśnie w Studiu Młodzieżowa TV.
Filmy niskobudżetowe
W tym przypadku najważniejsza jest kreatywność. Pomysłowość bardzo się przyda, gdy nie mamy odpowiednich środków finansowych. Wtedy trzeba rozejrzeć się wokół i wykorzystać to co posiadamy. Możemy zrobić użytek z pozornie bezwartościowych rzeczy. Scenografia ze śmieci? Tak. Stara, rozwalająca się ściana jako tło narracji? Tak. A może proste graffiti na tej niepotrzebnej nikomu ścianie? Tak, i już mamy serię rozpoznawalnych filmów, za każdym razem z innym tłem. To nie musi być wnętrze biblioteki. Uciekajcie od sztampy, wykorzystujcie swoje nietypowe umiejętności, a powstaną oryginalne, wartościowe filmy. Niekoniecznie idealne, ale na pewno ciekawe.
A tutaj nasza niskobudżetowa produkcja wideo. Wykonało ją dwoje młodych ludzi. Scenariusz, scenografia, reżyseria, zdjęcia, montaż, opracowanie graficzne to dzieło Dobrosi Tulczyńskiej i Szymona Czajkowskiego. Wykorzystali naprawdę minimum środków finansowych, musieli kupić klej. Kartony przynieśli ze śmietnika.
Stworzyli film, który mówi - Biblioteka nie jest straszącym nudą miejscem, może być fascynującą przygodą w nieznane! No to co? HOP ! Do Biblioteki ! Zobaczcie sami:
Animacja poklatkowa
Do tworzenia takich filmów potrzebny jest nam aparat. Animację tworzy się ze zdjęć obiektu, który np. przesuwa się troszeczkę przy każdym, kolejnym ujęciu, tak aby w połączeniu sprawiały wrażenie ruchu. Obiektem może być dowolny kształt linearny, płaski, albo przestrzenny. Im więcej ujęć, tym ruch wydaje się płynniejszy. Klatki montuje się w darmowych programach dostępnych w sieci. Nie jest to trudne. Szybko się można tego nauczyć i samemu poprowadzić warsztaty z animacji poklatkowych.
Na początku zastanówmy się jakie emocje chcemy wywołać u widza. Jaką chcemy opowiedzieć mu historię i jaki efekt ma ona wywołać. Czy chcemy go rozśmieszyć? Czy może skłonić do refleksji? Wpływ na to będzie miała oczywiście fabuła, ale też sposób jej przedstawienia czyli dramaturgia. Budujemy ją przez odpowiedni dobór scen, właściwe ujęcia, ważna jest też scenografia, kolory jakie będą dominować w obrazie i oczywiście muzyka. Podkład muzyczny potrafi czynić cuda, dzięki niemu nawet banalny filmik potrafi wyciskać łzy z oczu.
Najlepiej zacząć od stworzenia mini scenariusza, spróbować naszą opowieść przełożyć na obrazy. Możemy rozrysować sobie poszczególne sceny. Fachowo to się nazywa - storyboard, scenopis obrazkowy – seria szkiców, będących wskazówkami przy filmowaniu dla reżyserów, scenografów, operatorów, aktorów i montażystów. Ale my nie musimy mieć zdolności plastycznych, wystarczą rysunki typu ludziki - patyczaki. Ważne, że jak przystąpimy do robienia zdjęć, będziemy wiedzieli mniej więcej, co i w jaki sposób fotografować. Następnie dobrze jest w punktach wypisać wszystkie główne sceny i czas ich trwania.
Nie twórzmy za długich historii, nasz film powinien trwać od 1 do 3 min. Nie więcej. Powinien zawierać ok. 25 klatek na sekundę, aby był płynną animacją.
Zdjęcia będziemy robić przy pomocy nieruchomo stojącego aparatu fotograficznego. Ważne, aby nie zmieniać jego położenia, ustawić go na statywie lub inaczej unieruchomić. Tworzenie filmów metodą zdjęć poklatkowych polega właśnie na tym, aby to obiekt zmieniał swoje położenie, my nie podążamy za nim aparatem. Otoczenie pozostaje statyczne, a my fotografujemy jego kolejne pozycje. Po zmontowaniu fimu fotografowany, martwy przedmiot zaczyna się poruszać. Jest to zawsze zachwycające, niezależnie od umiejętności animatora. Ostanio oglądaliśmy animacje wykonane przez dzieci, uczestników półkolonii w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki, uśmialiśmy się do łez. Filmiki były nieporadne, ale pełne ekspresji, dowcipu i ze świetnie dobraną muzyką.
Jajko - prosta i efektowna animacja poklatkowa uczennicy Liceum Plastycznego w Lublinie, publikującej swoje filmy pod pseudonimem Demonizacja.
The Joy of Books - profesjonalny film reklamowy księgarni Type Books w Toronto, (www.typebooks.ca) wykonany w technice animacji poklatkowej.
Piękny teledysk - animacja poklatkowa - do utworu Autumn Story, austalijskiego zespołu Firekites https://firekites.bandcamp.com/
Zasoby internetowe
Jeśli chcecie rozwijać swoje umiejętności nagrywania i montażu filmów, warto korzystać z internetowych przewodników (dostępne na platformie YouTube).
Warto obejrzeć:
- Wystartuj z video. Webinarium Dorota Kostowska & Gabriela Kuca
dorotakostowska.pl
Dorota Kostowska "...dzięki współpracy z tysiącami bibliotekarek i bibliotekarzy nauczyłam się mówić o technologii przyjaznym językiem i używać jej tak, aby oswajać, zaprzyjaźniać, a nie odstraszać. - pisze na swojej stronie.
Tu można pobrać darmowe programy do tworzenia i edycji filmów:
A tu dowiecie się skąd brać darmową muzykę do filmów:
Zapraszamy do naszej czytelni