Jak zabezpieczyć podręczniki? Co zrobić, żeby poprawić jakość książek wprowadzonych przez Ministerstwo

Darmowe podręczniki, według Ministerstwa Edukacji Narodowej, mają przetrwać przez 3 lata. Jak mówią bibliotekarze, ich jakość nie jest najlepsza. Konieczne jest więc naprawianie książek. Zobaczcie, jak zabezpieczyć podręczniki.



W czasie przerwy wakacyjnej, Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska wystosowała list do dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów. "Zwracam się do Wszystkich Państwa z prośbą o dołożenie wszelkich starań, aby uczniom klas I, II i IV szkoły podstawowej oraz uczniom klasy I gimnazjum zapewnić ustalone przez szkołę podręczniki i materiały ćwiczeniowe, tak aby mogli z nich korzystać już z początkiem nowego roku szkolnego, zgodnie z określonym w szkole planem zajęć"- czytamy w komunikacie. To dalszy ciąg programu wprowadzania do szkół ujednoliconego, darmowego podręcznika. W zeszłym roku obowiązywał on tylko uczniów klas I. Czy książki przetrwały?

Renowacja książek

Zgodnie z danymi Ministerstwa, koszt jednego podręcznika wynosi 4,21-4,34 zł. Niska cena przekłada się niestety na jakość książki, a ta musi służyć trzem kolejnym rocznikom. - Podręczniki, które otrzymaliśmy w zeszłym roku w większości przetrwały pierwszy rok użytkowania - wyjaśnia Mirosława Wróblewska z biblioteki w Zespole Szkół nr 2 w Redzie. - Niestety są to książki bardzo słabej jakości. Trzeba je okładać, podklejać, zszywać. Podręczniki muszą służyć przez trzy lata, więc dokładamy starań, żeby tyle wytrzymały - dodaje.

Podobnego zdania są także inni pracownicy bibliotek. – Choć po jednym roku użytkowania elementarze wróciły na ogół w dobrym stanie, to zdarzało się, że ze środka książki powypadały kartki – dodaje Maria Ritz, bibliotekarka z Zespołu Szkół w Starzynie.

Pracownicy bibliotek przyznają, że część uczniów nie szanuje darmowych książek, więc po okresie wypożyczenia wymagają one znacznej renowacji. - Czasem dzieci same okładają podręczniki. Wszystko zależy od czytelników. Niestety, nie wszyscy je szanują. Jeżeli podręcznik jest bardzo zniszczony, to rodzice muszą za niego zapłacić - słyszymy. To jednak nie zdarza się zbyt często. Poza tym, w razie uszkodzenia rodzice przesyłają na konto Ministerstwa równowartość ceny podręcznika, czyli ... niecałe cztery i pół złotego. Dla większości rodzin taki wydatek nie jest problemem, więc ewentualny dodatkowy koszt nie motywuje do dbania o książkę.

Co zrobić, żeby podręcznik przetrwał wymagany okres trzech lat? Przygotowaliśmy specjalny poradnik.



 

Jak zabezpieczyć podręczniki. Poradnik dla bibliotekarzy


1. Okładanie książek folią

- Książki okładamy specjalną folią. Niektóre biblioteki tę folię przyklejają taśmą. My oklejamy na stałe, najlepiej butaprenem. Wtedy książka dłużej zachowuje trwałość - tłumaczy Mirosława Wróblewska.

A. Folia polietylenowa bez kleju zdaje się być odpowiednia do większości książek.

Kiedy jej używać? Zalecamy ją szczególnie do starych, niemożliwych do zastąpienia woluminów, ponieważ taka oprawa nie zniszczy książki. Okładkę możemy wymienić dowolną ilość razy.

Dlaczego ją używać? Folia polietylenowa do okładania jest o wiele tańsza od swojej samoprzylepnej odpowiedniczki. Poza tym doskonale chroni książki przed zniszczeniem, a czytniki kodów kreskowych nie mają z nią żadnych problemów.

B. Folia samoprzylepna ma wielu zwolenników, ale nie jest pozbawiona wad.

Kiedy jej używać? Jeżeli chcemy zachować dobry wygląd nowej książki lub odpowiednio ją wzmocnić. Pamiętajmy, że używanie folii samoprzylepnej wymaga dużej wprawy. Nie możemy jej też zdjąć bez uszkodzenia oryginalnej okładki.

Dlaczego ją używać? Folia samoprzylepna ściśle przylega do okładki, chroni nie tylko materiał z jakiego jest wykonana, ale także wzmacnia konstrukcję książki.
- Kiedyś okładało się w szary papier. To nie było ochroną dla książki. Folia zabezpiecza, a książka zachowuje lepszą estetykę – dodaje pracownik szkolnej biblioteki.

Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: JAK OKŁADAĆ PODRĘCZNIKI FOLIĄ - PORADY




2. Zszywanie książek

- Biblioteki mają zszywacze z długim ramieniem – słyszymy od jednego z pracowników.  - Najpierw taśmą się skleja, a potem zszywkami łączy się kartkę.

Kiedy zszywać? Zszywamy, gdy z książek wypadają kartki. Szczególnie po długim, rocznym wypożyczeniu podręczników, niektóre z nich wymagają takiej naprawy. Solidne zszycie pozwoli na używanie książki także w kolejnych latach.

Dlaczego zszywać? Jest to w miarę prosta metoda. Konieczny jest zszywać z długim ramieniem.





3. Taśma samoprzylepna


- Wypadające kartki przyklejamy po prostu taśmą samoprzylepną -  tłumaczy Maria Ritz. - Dzięki użyciu specjalnej taśmy jesteśmy w stanie przywrócić używalność książki – dodaje.  

Kiedy jej używać? Ten sposób warto wykorzystać gdy książka jest uszkodzona, ma naderwane kartki lub odpadające elementy. Klej nie reaguje z papierem, dlatego po pewnym czasie będziemy mogli ją usunąć, bez ryzyka zniszczenia woluminu.

Dlaczego jej używać? Taśma jest  łatwa w użyciu. Nie zakrywa tekstu, a po przyklejeniu jest minimalnie widoczna. Pozostaje jedynie satynowy połysk.

Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: TAŚMY DO NAPRAWY KSIĄŻEK - PORADY